Tartu

Tere tulemast Tartusse, Emajõe Ateenasse! Rikka kultuuriloo, kauni arhitektuuri ning inspireeriva õhkkonnaga jõelinn on läbi ajaloo olnud eestlaste kultuuri- ja teaduspealinn.

Ajalugu

Tartu on suuruselt teine linn Eestis ning teda peetakse tihti meie kultuuri- ja teaduspealinnaks. Tartu Ülikool, asutatud 1632 Gustav II Adolfi poolt, on vanim ülikool Eestis. Tartus asub ka Eesti vanim professionaalne teater – 1870.aastal avatud Vanemuine.

Esimesed märkmed Jurjevist (Juri linn) ulatuvad aastasse 1030, mil Nestori kroonikate järgi vallutas Jaroslav Tark Emajõe kaldal elavad tšuudi hõimud.

Muistse Tarbatu linnuse vallutamine 1224.aastal märkis tartlaste jaoks Muistse Vabadussõja lõppu. Tartust sai Vana-Liivimaa üks jõukamaid linnu, elatudes peamiselt Venemaa ja Lääne-Euroopa vahelisest kaubandusest. Hiilgeaeg lõppes Liivi sõjaga, mille kestel vallutasid Tartu nii venelased, poolakad kui ka rootslased, kelle kätte linn lõpuks jäi.

Rootsi ajal asutati Tartus Academia Gustaviana (praegune Tartu Ülikool) ning Forseliuse õpetajate seminar.

Peagi vallutasid aga venelased Põhjasõja ajal Tartu, küüditasid kõik linnakodanikud 1708.aastal Venemaale ning põletasid linna maha. Sõjajärgselt koosnes Tartu puumajakestest, mida kimbutasid pidevad tulekahjud. 1775.aasta tulekahjus hävis 2/3 linnast. Taastamistööde käigus kinkis Katariina II Tartu sümboliks saanud Kivisilla.

19.sajandil arenes Tartu kultuuri- ja vaimupealinnaks. 1802.aastal taasavati Tartu Ülikool, anti välja ajalehte Postimees, tegutsesid mitmed seltsid ja ühingud, kellede liikmed said hiljem Ärkamisaja võtmefiguurideks.

Teine maailmasõda hävitas suurema osa Tartu linnast, kaasaarvatud ajaloolised ehitised nagu Kivisild, Eesti Rahva Muuseum ja Vanemuise maja. Nõukogude ajal oli linn välismaalaste jaoks suletud, kuna Raadi lennuväljal asus pommitajate õhubaas.

Alates Eesti taasiseseisvumisest 1991.aastal on Tartus läbi viidud mitmeid olulisi renoveerimistöid, näiteks on uue ilme saanud Jaani kirik. Tartu on siiani Eesti kultuuri- ja vaimupealinn, omades inspireerivat akadeemilist õhkkonda, võrratuid vaatepilte ja unikaalset ajalugu.

Ilm

Tartu asub paraskliimavöötmes ning suhteliselt rahulikku ilma mõjutab Balti mere lähedus ning Atlantilised hoovused. Eesti ilm on tihti ettearvamatu ning suure temperatuurivahega – kõikudes +30 kraadist suvel -30 kraadini talvel. Parim aeg Tartu külastamiseks on kevadel maikuus või sügisel septembris, kus linn on värvideküllane, soe ning suminat täis.

Muuseumid


Tartu Ülikooli Ajaloo muuseum

Toomemäel asuv TÜ ajaloomuuseum tutvustab teaduse ja ülikooli ajalugu 17.sajandist tänapäevani. Külastajatele on avatud püsiekspositsioon ja erinevad näitused. Kevadest sügiseni saab külastada toomkiriku torne, mille säilinud osa tippu on rajatud vaateplatvorm.

TÜ ajaloomuuseum on avatud kolmapäevast pühapäevani kell 11-17
Asukoht: Lossi 25

Tartu Ülikooli Loodusloomuuseum

Loodusloomuuseumist leiab püsiekspositsioone nii elusa kui eluta looduse vallast. Huvilistel on võimalus tutvuda erinevate kivimite ja kivististega meilt ja mujalt, samuti väljapanekuga erinevatest loomadest.

TÜ Loodusloomuuseum on avatud kolmapäevast pühapäevani kell 10-16
Asukoht: Vanemuise tn 46

Vana Anatoomikum

1999.aastani Tartu Ülikooli arstitudengite käsutuses olnud Vana Anatoomikum on Tartu üks süngemaid kohti. Klaaspurkides ja vitriinides saab tutvuda Tartu Ülikooli meditsiiniliste kollektsioonidega ning väljapanekuga „200 aastat vana anatoomikumi“.

Vana anatoomikum on avatud teisipäevast laupäevani 11-17
Asukoht: Lossi 38

A.Le Coqi Õllemuuseum

Saa osa õlle ajaloost, valmistamisviisidest ning kultuurist. A.Le Coqi Õllemuuseumist leiab ligi 2000 eksponaati, mis jutustavad õlle loo muinas-Egiptuse õllekultuurist tänaseni.

Giidiga ekskursioon toimub neljapäeviti kell 14:00 ning laupäeviti 10:00, 12:00, 14:00
Asukoht: A.LeCoqi õlletehas, sissepääs Laulupeo tn

Tartu Ülikooli Botaanikaaed

Botaanikaaed on eriliselt kaunis kevadel ja suvel, mil kõik lilled on õites. Talvehooajal saab põnevaid taimi uudistada kasvuhoonetes. Ilusa ilmaga on botaanikaaias kaunis piknikku korraldada.

Botaanikaaed on avatud iga päev 7-19 (suvel 7-21), kasvuhooned 10-17
Asukoht: Lai 38

Tartu Mänguasjamuuseum

Mänguasjamuuseumis rändab külastaja läbi ajaloo nukkude ja mänguasjade abiga. Pere kõige pisemate jaoks on muuseumis ka mängutuba. Tartu Mänguasjamuuseumis toimuvad ka erinevad üritused ja õpitoad mänguasjade meisterdamiseks.

Tartu Mänguasjamuuseum on avatud kolmapäevast pühapäevani 11-18
Asukoht: Lutsu 8

Tartu Kunstimuuseum

Tartu Kunstimuuseumi erilisusest annab märku juba tema omapärane viltune maja. Kunstinautlejaid ootab nii püsinäitus kui ka väiksemad väljapanekud nii Eesti kunsti klassikutelt kui ka kunstitudengitelt.

Tartu Kunstimuuseum on avatud kolmapäevast laupäevani 12-18 ning pühapäeval 11-18
Asukoht: Raekoja plats 18

KGB Kongid

KGB kongide muuseum asub hoones, kus 1940.-1950.aastatel asus KGB Lõuna-Eesti keskus. Väljapanekul saab tutvuda nii konkreetse asutuse igapäevatööga kui ka kommunismikuritegude kohta üldisemalt. Huvilistel on võimalik sisse astuda ka päris kongidesse, kus poliitvange hoiti.

KGB kongide muuseum on avatud teisipäevast laupäevani kell 11-16
Asukoht: Riia 15b

Eesti Rahva Muuseumi näitusemaja

ERMi näitusemajas ootab huvilisi püsiekspositsioon „Eesti. Maa, rahvas, kultuur“, septembri lõpuni on avatud üle-Euroopaline näitus „Euroopa maitsed“.

ERMi näitusemaja on avatud teisipäevast pühapäevani kell 11-18
Asukoht: J.Kuperjanovi tn 9